SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Dijital ortamda sıklıkla karşılaştığımız SEO kavramı Search Engine Optimization kavramının baş harflerinden oluşan türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilir. Google başta olmak üzere tüm web tarayıcıları ile alakalı gerçekleşen optimizasyon çalışmalarına verilen isimdir. SEO web sitenizi ücretsiz ve organik bir biçimde arama sonuçlarında üst sıralara taşıyarak görünürlüğünüzü arttırmak açısından oldukça önemli bir konudur. Bu sebeple bir web sitesine sahipseniz SEO konusunda profesyonel bir destek almak istiyorsanız Kayas Bilişim olarak bu desteği size sağlıyoruz.

SEO Çalışması Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO strateji odaklı bir dijital pazarlama çalışmasını ifade eder. Bir Web sitesini arama motorları için optimize ederken birbiriyle ilişkili bir çok unsur göz önünde bulundurulur. SEO’nun temel unsurları site içi ve site dışı optimizasyon işlemleri olarak birbirini tamamlayan iki ana kategoride incelenir. Site içi ve site dışı arama motoru optimizasyonu çalışmaları web sitenizin uzun dönemde SERP başarısı için odaklanmanız gereken en önemli kriterler; Kalite, Özgünlük, Uygunluk ve çeşitlilik sağlayarak kullanıcı deneyimini merkezinde tutan bir yaklaşımla hareket etmektir.

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO bir web sayfasındaki farklı öğeleri Google ve diğer tüm arama motorları tarafından dizine eklenme ve hedef kitleniz tarafından yapılan aramalarda üst sıralarda yer alma konusunda mümkün olan en iyi düzeyde görünülür olabilmek için optimize etme sürecidir.Site içi SEO önemlidir çünkü Google’a, Web siteniz, ziyaretçilere ve müşterilere nasıl değer sağladığınız hakkında bilgi verir. Kısacası web sitenizi oluşturmak ve yayınlamak yeterli değildir. Organik bir biçimde müşteri elde etmek amacıyla Google ve diğer arama motorları için web sitenizi optimize etmelisiniz.

Site Dışı Seo Nedir?

Site dışı SEO bir web sitesinin Google ve diğer büyük arama motorlarında üst sıralarda yer alması için ziyaretçi odaklı yapılan profesyonel markalaşma çalışmalarının bütünüdür. Site dışı SEO’ da en önemli şey otoriter ve kaliteli sitelerden sağlanan Referans Link yani backlink bağlantısıdır. Web sitenin ziyaretçi sayısını arttırmak ve arama motoru sonuçlarının yükselmesi için diğer web siteleri üzerinde linkleme çalışmaları yapılır. Bu çalışmalar arama motoru tarafından olumlu oy olarak değerlendirildiğinden SEO çalışmasında etkili rol oynar. Etkili link inşası; anahtar kelime belirleme, içerik oluşturma, link inşası ve içeriğin paylaşımı aşamalarından oluşur.

Site İçi ve Site Dışı SEO Farkı Nedir?

Site dışı SEO web sayfalarınızın sıralamasını iyileştirmek için web sitenizin dışında yapılan eylemlerdir. Site dışı SEO üçüncü taraf web sitelerinden baclink çekmekle ilgili olsada başarılı bir site dışı SEO stratejisinin aynı zamanda sosyal medya pazarlamacısı, kullanıcı deneyimi, etkileyici pazarlama ve marka kimliğinden bahsetme gibi sayfa dışı etkinlikler sayesinde içeriğinizde prestij, itibar ve güven oluşturabilirsiniz. Site içi SEO ve site dışı SEO arasında belirli bir miktar benzerlik bulunmaktadır. Nedeni ise ikiside özellikle web sayfalarını arama motorlarının taramasını ve mümkün olduğunca dizine eklemesini kolaylaştırmaya odaklanır. İyi site içi SEO, sayfaların hızlı bir şekilde yüklenmesini ve her şeyin olduğu gibi çalışmasını sağlayarak kullanıcı deneyimini geliştirir.