E-ticaret web sitesi

E-ticaret sitesi, eticaret sitesi yada satış sitesi olarak adlandırılan elektronik ticaret sitesi artık her geçen gün artan Pazar payına sahip olan internette online satış yapmak amacıyla kurulan web siteleridir. E-ticaret siteleri üzerinden farklı ürün yada hizmet gruplarının satışı gerçekleştirilebilmektedir. E-ticaret sitesinde en çok önem ve hassasiyet gerektiren konu bizce sitenin satış yapma kapasitesi yanında güvenilir bir altyapıya sahip olmasıdır.

E-ticaret sitesi kullanımı kolay internet üzerinde ürün yada satışı yapılan hizmeti iyi ifade eden kanunlara uyumlu bir yapıda olmalıdır. Her sayfası, tüm ziyaretçi davranışlarının takip edilebildiği bir yönetim paneline sahip olmalı şatış yapabilmek ve veya satışları artırmak amacıyla sürekli olarak sitede geliştirmeler yapılma imkanı olmalıdır. E-ticaret sitesi sadece üyelere satış imkanı tanıdığı gibi üyelik olmadan hızlı alışveriş imkanı da sunabilmelidir.

Tüm bunların yanında bankacılık kanunlarına uyumlu bir alt yapıya sahip olmalıdır. Hiçbir müşterinin tutulmaması gereken bir bilgisi ( kredi kartı bilgisi vs ) site üzerinde kaydedilmemelidir. İnternet üzerinde online satış yapılabilmesi amacıyla ziyaretçilerin kredi kartı bilgileri kanunda belirtildiği şekilde kullanılarak olası aykırı bir durumda site sahibinin herhangi bir bilişim suçuna karışmış olması engellenmelidir. 

E-Ticaret Sitesinin Faydaları :

  • E-ticaret sitesi, firmaların 7/24 açık olan şubeleridir. Herhangi bir şekilde kapalı olma durumunun söz konusu olmaması e-ticaret sitelerinin firmalara ve tüketicilere sağladığı en büyük faydalar ve avantajlardan biridir.
  • E-ticaret sitesi aracılığı ile internet üzerinden yer, zaman ve mekan farketmeksizin alışveriş yapılması tüketicilerin zaman tasarrufu yapmalarını sağlamaktadır.
  • E-ticaret sitesi, müşterilerin pek çok farklı siteyi incelemesine yol açmaktadır. Bu durum tüketicilerin farklı seçenekler arasından kendileri için en uygun seçeneği bulabilmelerine yardımcı olur.
  • E-ticaret sitesi, fiziki mağazalara daha az maliyetlidir. Fiziksel mağazalarda mağaza kirası, çalışan maaş ve sigorta primleri, yemek, elektrik gibi pek çok gider bulunmaktadır. Ancak e-ticaret sitelerinin yıllık bazı bakımları dışında herhangi bir maliyeti bulunmamaktadır.
  • E-ticaret sitelerinin daha düşük maliyetlere sahip olması internetten satılan ürünlerin daha uygun fiyatlı olmasını sağlar. Tüketicininde bütçesine avantaj sağlar.
  • E-ticaret sitelerin stokta bulundurma gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bu sayede firmalar depo masrafı vs. gibi masraflardan da kurtulabilirler.

E-Ticaret Sitesi Fiyatları :

E-ticaret sitesi fiyatları farklı hususlara göre değişiklik göstermektedir. Eticaret sitesi fiyatları açısından bir husus, web tasarım firması fiyat politikası kapsamında belirlendiğinden, her web tasarım firmasında fiyatlar farklılık göstermektedir. Eticaret sitesi fiyatları açısından farklı bir husus ise e-ticaret sitesinin özel yazılım olarak yada hazır eticaret sitesi olarak hazırlanması ile alakalıdır.

Web tasarım fiyatlarında olduğu gibi  Web tasarım firmasına bağlı olarak e-ticaret sitesi fiyatları değişiklik gösterdiğinden dolayı, e-ticaret sitesi fiyatları araştırılırken yıllık yenileme maliyetleri gibi fiyatları göz önünde bulundurmak gerekir.